Dijital Sağlıkta IDEATHON Etkinliği Gerçekleşti!

Dijital sağlık alanındaki ihtiyaçlara çözüm üretmek için düzenlenen fikir maratonu “Dijital Sağlıkta Ideathon 2018”a ev sahipliği yaptı. Rektörümüz Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl ve Genel Sekreterimiz Dr. Mücahit Şişlioğlu’nun ziyaret ettiği Ideathon’da, takımlar gün boyunca tasarım odaklı düşünme metotları ve mentor destekleri ile fikir geliştirme çalışmaları yaptı.

Sermaye ve sektör bilgisi henüz iş fikri bulmak ve geliştirmek aşamasında olan girişimciler için YUTTO ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) iş birliğiyle organize edilen İdeathon, 11 Ağustos Cumartesi günü gerçekleştirildi.

 

Hedef Girişimcilik Kültürünü Aşılamak

Girişimcileri tasarım odaklı düşünerek ihtiyaçlar doğrultusunda çözüm üretmeye teşvik etmeyi ve girişimcilik kültürünü aşılamayı hedefleyen İdeathon’a, 50’si girişimci olmak üzere mentor, jüri üyeleri ve misafirler dâhil 80 kişi katıldı.

YUTTO Müdürü Doç. Dr. Serkan Topaloğlu, Prof. Dr. Sinan Alçın, Sibel Soyak Eşder, Merthan Öztürk, Serdar Gökpınar’ın jüri üyeliğini yaptığı İdeathon’da, ilk olarak mentorler, Merthan Öztürk, Doğan Taşkent, Emin Okutan, Prof. Dr. Ata Akın, Dr. Öğr. Üyesi İlker Köse ve Hasan Ürey sağlık teknolojileri ve tasarım odaklı düşünme ile ilgili sunumlar yaptı.

 

Gün Boyu Beyin Fırtınası

İdeathon’da daha sonra, gruptakilerin daha önce birbirleriyle tanışmamış olmalarına dikkat edilerek 5’er kişilik takımlar oluşturuldu.

Gün boyunca tasarım odaklı düşünme metotları ve mentor destekleri ile fikir geliştirme çalışmaları yapan takımlar, günün sonunda jüri üyelerine üçer dakika, geliştirdikleri fikirleri sundu.

İlk defa böyle bir etkinlikte yer aldıklarını ve tanımadıkları insanlarla ortak noktalarını bularak takım çalışması yapmanın çok keyifli olduğunu belirten katılımcılar, yeni arkadaşlar edindiklerini ve değerli girişimci ve akademisyenlerle bir araya gelmenin onlar için iyi bir fırsat olduğunu ifade ederek, bir sonraki etkinlikleri sabırsızlıkla beklediklerini söyledi.

Jüri değerlendirmesi sonucu birinci takımın, her bir ekip üyesine 750 TL, ikinci takımın her bir ekip üyesine 500 TL ve üçüncü takımın her bir ekip üyesine 250 TL hediye çeki verildi.

 

Sağlıklı Saatler 4.0 takımı birinci oldu!

Sağlıklı Saatler 4.0 , Çeşitli platformlardan aldığı verileri bünyesinde barındıran ve ihtiyaç halinde anlamlı hale getiren bir saatin tasarlanmasını hedefleyen bir iş fikri ile jüri değerlendirmesi sonucu birinci oldu.